Angkor wita

7 luty 2013 (wtorek)

Siem Reap (Kambodża)

Angkor – słynna stolica dawanego khmerskiego imperium zachwyca swoim tajemniczością, rozmiarem i urodą. Ukryte w gęstwinie lasów na obszarze 400 km2 arcydzieło budowlane, którego najbardziej okazałe konstrukcje powstały w  XII i XIII wieku, nie mają sobie równych. Angkor jest uważany za największe miasto na świecie w okresie sprzed rewolucji przemysłowej. Szacuje się, że zamieszkiwało go około miliona mieszkańców. I faktycznie…zapiera dech w piersiach.

Wybieramy się na dwudniową wycieczkę znajdujących się tu świątyń i innych budowli motorikszą prowadzoną przez studenta zarządzania:). Angkor można zwiedzać za pomocą dwóch tras tzw. małą i/lub dużą pętlą. My wybieramy własną trasę stanowiącą mieszkankę wspomnionych powyżej. Pierwszego dnia zwiedzamy zasadniczo mniej okazałą część kompleksu idąc za radą przewodnika Lonley Plantet zgodnie z którą, po zobaczeniu tych najwspanialszych świątyń, pozostałe nie robią już tak dużego wrażania. Angkor Wat i Angor Thom zostawiamy na drug dzień, przyjeżdżając tu chwilę przed wschodem słońca.

Ta Prohm, to dawny klasztor buddyjski, który okrył się sławą po emisji filmów z Larą Croft. To właśnie z jego ścian wyrastają olbrzymie drzewa, które rozdzierają mury świątyni na kawałki. Panuje tu pełna tajemnicy atmosfera, którą tworzy gąszcz drzew porastających jej teren i samo wnętrze. Ta Prohm wygląda jak zapomniane przez człowieka miejsce, które ten kiedyś próbował sobie podporządkować, a walkę, o które przegrał z naturą.

Angkor Wat jest największą na świecie świątynią sakralną. Niezwykle okazała, otoczona grubymi murami zewnętrznymi i wewnętrznymi z precyzyjnymi zdobieniami oraz fosą symbolizującymi krawędź świata oraz kosmiczny ocean.  Do świątyni o pięciu wieżach prowadzą wąskie, wysokie stopnie stromych schodów. Majestatyczna, niezwykle oryginalna architektura.

Angkor Thom  to ostatnia stolica imperium khmerskiego. Zadziwia skalą i doskonałością architektoniczną. Miasto chronione jest przez wysokie na 8 m i długie na 12 km mury zawierające pięć bram, z których każda zwieńczona jest zagadkowymi twarzami. Angkor Thom zostało zbudowane na planie idealnego kwadratu, a w jego centrum znajduje się świątynia Bayon składająca się z 54 wież ozdobionych 216 smutno uśmiechającymi się twarzami Buddy Awalokiteśwary, patrzącymi na cztery strony świata, będącymi, prawdopodobnie, wizerunkiem króla.

Angkor – zachwycający, niepowtarzalny klimat przeszłości, wielkości człowieka i siły natury. Cudo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *