Cuzco – inkaski pępek świata

9 maj 2015 (sobota)

Cuzco (Peru)

W języku keczua Cuzco ozncza „pępek świata”. Patrząc na miasto nie ulega wątpliwości, że w przeszłości takie było. Bowiem to właśnie tu zbiegały się wszystkie drogi dawnego imperium Inków, skąd gońcy docierali do najdalszych jego krańców tj. Quito (w w dzisiejszym Ekwadorze), czy Santiago (w Chile). Cuzco było miejscem narodzenia wielkiego imperium Inków, jego stolicą na dwa stulecia i bramą do świata Inków, maleńkich górskich wiosek, pełnych kolorów i tekstyliów.

Dlaczego to właśnie Cuco zostało stolicą państwa Inków? Wyjaśnia to oczywiście legenda. Zgodnie z jej treścią Manco Capac, syn Słońca, Pierwszy Inka, po zejściu na wyspę Słońca na Jeziorze Titicaca prowadził plemiona keczua przez góry i pustynie poszukując obiecujących terenów do osiedlenia się. W miejscu, gdzie położone jest Cuzco, złota laska Inki zagłębiła się w ziemi, tym samym dając do zrozumienia, że jest to przeznaczona im okolica, na której mogą osiąść.

Choć przed przybyciem Inków mieszkali tu inni ludzie, rozwój administracyjny i religijny miasta nastąpił za ich panowania. Największe zasługi w tym zakresie przypisuje się dziewiątemu Ince, Pachacutec’owi, który nadał miastu obecny, słynny kształt pumy (panował w XV w). To właśnie on wybudował Sacsayhuam, światynię-fortecę w Ollantaytambo i prawdopodobnie Macchu Pichu.

Wygląd miasta został zmieniony przez hiszpańskich kolonialistów, którzy zdobyli je w XVI wieku. Europejczycy ograbili miasto z kosztowności i przebudowali je rozbrajając inkaskie świątynie i fortece (w tym m.in. Sacsayhuam) i wykorzystując pobrany stąd materiał do budowy własnych kościołów i budynków. Cuzco stało się symbolem metizo, stylu łączącego kolonialne elementy architektury hiszpańskiej (w tym place, półcieniami, katedry)  z elementami andyjski. Wąskie ulice miasta, którymi dziś można się przechadzać, zostały wytyczone przez starożytnych Inków.

Niedługo po przejęciu miasta przez Hiszpanów, kolonialiści przenieśli stolicę kraju do nowo wybudowanej Limy. Miasto ostatecznie straciło na znaczeniu, aby odzyskać swój blask po odkryciu Macchu Pichu na początku XX wieku.

Cuzco jest pełne jest turystów, komercyjnych sklepów i restauracji znanych nam w Polsce (tj. Mc’Donalds, KFC.) Nigdzie w Peru nie ma ich tak wielu, jak właśnie tu. Choć czas zmienił miasto, to nawet dziś unosi się tu pewien klimat dawnej świetności Cuzco. Duch i myśl Inków wciąż jest tu widoczna, a ich symbolem jest flaga w kolorach tęczy, która powiewa obok biało-czerwonej flagi peruwiańskiej.

Informacje praktyczne:

  • Aby zwiedzić największe atrakcje Cuzco i okolic miasta należy zakupić tzw. boletos turisticos, bilet turystyczny, który pozwala na zwiedzanie 16 atrakacji: Sacsayhuam, Pisac, Moray, Qllantaytambo, Chinchiero, Pikillacta, Tipon, Pukapukara, Qenqo, Tambomachay, pomniku Pachacutec’a, Centro Qosqo de Arte Nativo, Museo de Arte Popular,  Museo Historico Regional, Museo Monicipal De Arte Contemporaneo, Museo de Sito del Qoricancha. Bilety sprzedawane są w dwóch opcjach: jednodniowy – 70 soli, dziesięciodniowy – 130 soli. Można także nabyć tzw. boletos religioso, który pozwala na zwiedzanie obiektów sakralnych oraz Museo de Arte Religioso. Obiekty sakralne tj. Katedra można także zwiedzić kupując niezależny bilet (25 soli). Zarówno boletos turisticos jak i  boletos religioso można kupić przy wejściu do każdego miejsca objętego biletem.
  • Po mieście najlepiej poruszać się pieszo. W bardziej odległe zakątki, np. inkaskie ruiny znajdujące się w okolicach Cuzco, wymagają skorzystania z transportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *