Nie takie oczywiste

16 luty 2013

Hoi An (Wietnam)

3 dorosłe osoby + 2 duże plecaki turystyczne + 1 zwykłej wielkości plecak +  1 torba na aparat =  1 zwykłych rozmiarów skuter.

Że Wietnamczycy potrafią, nie miałam wątpliwości, ale że sama tego doświadczę?! 🙂 Ciasno było okrutnie, ale szczęśliwie dojechaliśmy do celu mijając uliczki portowego miasta Hoi An. Miasto jest mozaiką kultur, tradycji i religii wietnamskiej, japońskiej oraz francuskiej z charakterystyczną żółtą, dwupoziomową zabudowaną. Pełne relaksu i klimatu Hoi An…

Pochłaniam właśnie banh xeo z krewetkami, gdy z ulicy dochodzą dźwięki dość rytmicznej muzyki lokalnej. Słychać  skrzypce, cydry, instrumenty dente oraz bębny. „Impreza!?” mówię do Artura i podbiegam do ulicy, aby z bliska obserwować wydarzenie.  Moim oczkom ukazuje się orszak pełny ludzi,  instrumentów i ….. żałobników. To orszak pogrzebowy. Przewodzi mu mężczyzna (prawdopodobnie bliski krewny zmarłego), za którym widać trumnę, następnie rodzinę, przyjaciół i znajomych. Ludzie ubrani są na biało, co w Wietnamie jest kolorem żałobnym. W drodze na miejsce spoczynku rozrzucane są skrawki papieru, aby duch zmarłego bez problemu mógł trafić do domu.

Pogrzeb w Wietnamie odbywa się zazwyczaj po trzech dniach. Dopiero po tym czasie, zgodnie z tutejszymi wierzeniami, dusza opuszcza ciało człowieka. Do tego momentu w domu zmarłego trwają uroczystości żałobne w grodzie rodziny i przyjaciół, a także muzyki i kadzideł (Wietnamczycy wierzą bowiem, że za ich pomocą kadzidełek utrzymują kontakt z nieboszczykiem). Między zęby zmarłego, wkłada się monetę lub kawałek złota, aby w niebie mógł on otworzyć usta i mówić. Trumnę ze zwłokami, miseczką do ryżu i kwiatami chowa się w grobowcu, który wcale nie musi znajdować się na cmentarzu. Bardzo często mijając tutejsze wioski, widzieliśmy rozsiane po polach koło domu pojedyncze pomniki przypominające nasze grobowce. Azjatycka zażyłość rodzinna jest tym, co trudno znaleźć w innej części świata.

« 1 z 2 »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *