Jeśli spoczynek to tylko w Sillustani

7 maj 2015 (czwartek) 

Puno (Peru)

Sillustani to magiczne miejsce, wybrane z wielką starannością przez ludy Collas i Inków. Gwiazdy i siły natury wyznaczyły właśnie ten pagórek otoczony jeziorami na miejsce pochówku najważniejszych w swoim społeczeństwie członków.

Ale Sillustani nie przypomina polskich cmentarzy pełnych nagrobków, bowiem tworzą je liczne wieże określane jako chullpas. Właśnie w nich chowano zwłoki ludzi.

Wieże różnią się od siebie wielkością i konstrukcją. Preinkaskie kultury tj. ludy Collas budowały je ze zwykłych kamieni, Inkowe zaś z kamieni wulkanicznych, precyzyjnie je wybierając, aby następnie bez żadnej zaprawy układać jeden na drugim. Inkowie następnie szlifowali brzegi każdej z wież, tak aby osiągnęła ona idealny kształt. Rozmiar chullpas  świadczył zaś o pozycji chowanej tu osoby. Najwyższe sięgają nawet 12 metrów! Im wyższa wieża, tym ranga zmarłego była większa. Każda  z chullpas  rozszerza się delikatnie ku górze i posiada niewielkie wejście zwrócone na wschód symbolizujące połączanie świata zmarłych ze światem ludzi. Wnętrze wież przypomina kobiecie łono. W każdej chowano tylko jedne zwłoki, które układano w pozycji embrionalnej uprzednio mumifikując ciało (usuwając wszelkie wnętrzności, włącznie z mózgiem). Zmarłych grzebano wraz z ich dobrami oraz jedzeniem, a nawet służącymi (wokoło grobu), aby dobrze im się przechodziło do kolejnego świata. Sam pogrzeb trwał 8 dni.

Do dnia dzisiejszego, wczesnym rankiem do Sillustani przybywają szamani, którzy odprawiają obrzędy i składają w tym miejscu ofiary z liści koki i chiczy na cześć pochowanych tu zmarłych, choć znajdujących się tu mumii już dawno nie ma.

Stojąc na tym wzgórzu i spoglądając na zachodzące słońce nad pięknymi jeziorami nie dziwię się dlaczego pre-Inkaskie ludy uznały to miejsce za wyjątkowe, bowiem magiczne jest naprawdę.

Jak zwiedzić Sillustani?

  • Najlepszym miejscem wypadowym do zwiedzania Sillustani jest Puno. Samo cmentarzysko znajaduje się ok. 30 km od tego miasta.
  • W Puno można wykupić zorganizowaną wycieczkę, która trwa 0,5 dnia. Biura podróży oferują dwa turnusy- poranny i popołudniowy (najlepszy do robienia zdjęć).
  • Bilet wstępu do Sillustani do wydatek rzędu 10 soli; my wykupiliśmy zorganizowaną wycieczkę obejmującą dojazd w obie strony, przewodnika i opłatę wejściową za 30 soli od osoby, więc jest to bardzo korzystna opcja. Można tu także dojechać taksówką (80 soli).
« 1 z 2 »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *