Titicaca – święte jezioro Inków

8 maj 2015 (piątek)

Puno (Peru)

Dawno dawno temu w dolinie, w której dziś położone jest słynne Jezioro Titicaca mieszkali ludzie. Żyli oni ze sobą w pełnej harmonii nie znając niedostatku i głodu. Tak zgodne relacje międzyludzkie cieszyły bardzo Initi – Słońce. Pewnego dnia między ludzi zakradło się zło i zaczęli się oni kłocić ze sobą walcząc jeden przeciwko drugiemu. Nie spodobało się to bogowi Inti, który postanowił ukarać ludzi. Zesłał on na ziemię pumy, które zaatakowały ludzi odbierając im życie. Inti widząc ogrom zniszczenia i cierpienia, jakich doznali ludzie, zapłakał nad ich losem. Płakał tak długo aż lecące mu z oczu łzy utworzyły jezioro, znane dziś jako Jezioro Titicaca. Pumy zamieniły się w szare kamienie, które dziś odnaleźć można na dnie jeziora. Titicaca bowiem w dosłownym tłumaczeniu ( w języku keczua) oznacza pumę polującą na królika.

Jezioro Titicaca ma także szczególne znaczenie dla Inków, bowiem zgodnie z legendą pierwszy inkaski cesarz- Manco-Capat, syn Inti, Słońca, zszedł na ziemię na jedną ze znajdujących się tu wysp (Isa del Sol) i przybrał postać człowieka.

W Peru krążą także legendy, iż na dnie jeziora ukryte jest złoto, które zatopili Indianie, a które to złoto zbierano na okup za Atahualpę, ostatniego inkaskiego władcę, którego uwięził Pizzarro. Ostatecznie Pizzarro zamorodwał władcę, a zgromadzone złoto zostało schowane.

Jezioro położone jest na wysokości ponad 3.800 m.n.p i jest największym jeziorem żeglowym na świecie (o powierzchni 8.300 km2), a drugim co do wielkości w Ameryce Południowej.
Wody Titicaca należą do dwóch państw: Peru i Boliwii z granicą przebiegającą przez środek jeziora, na którym znajdują się liczne wyspy zamieszkiwane od tysiącleci przez potomków Indian, którzy uciekli tu przed Inkami oraz Hiszpanami. W rezultatcie życie i narzędzia mieszkańców m.in. naturalnych wysp tj. Amantani, Taquile, Suriqui, Wyspa Słońca (Isla del Sol) oraz ponad 40 niewielkich sztucznych wysepek pływających (zwanych Uros) jest bardzo proste, ale pełne tradycyji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *