Koka jest dobra na wszystko

9 maja 2015 (sobota)

Cuzco (Peru)

„A może mate de coca?” – pyta nas gospodyni hostelu. „Bardzo chętnie” – odpowiadamy, a na twarzy rysuje się uśmiech niczym banan. Koka to drugi z trzech tutejszych specjałów, które bardzo chciałam spróbować w Peru.

Gospodyni wyciąga z kredensu białe filiżanki, wrzuca do nich kilka zasuszonych liści koki, aby po kilku minutach zalać je gorącą wodą. Herbata pachnie pokrzywą, a smakuje … zielskiem :), ale zielsko jest dość smaczne.

Mate de coca staje się naszym codziennym rytuałem, a czym jest jeszcze? Przede wszystkim bardzo popularną i szanowaną używką  w Peru i dostępną w całych Andach. Koka to nie kokaina, ale to własnie z niej produkuje się ten narkotyk. Tak jak herbata zawiera teinę, kawa kofeinę, tak koka kokainę, która ma silne właściwości pobudzające i lecznicze. Peruwiańczycy używają jej do celów spożywczych, leczniczych i rytualnych. Podają ją jako herbatę (mate de coca), żują jak tytoń, sprzedają z niej cukierki. Koka ma silne właściwości prozdrowotne – skutecznie zapobiega i zwalcza chorobę wysokościową (o którą w Andach nie trudno) a także chorobę lokomocyjną. Co więcej, składają z niej ofiarę bogom.

Co ciekawe, koka jest wykorzystywana do produkcji coca-coli, przy czym o ile w początkach jej produkcji surowiec zawierał kokainę, to w późniejszych latach (po około 1900 roku) stosowany był jedynie wyciąg z jej liści.

Peru jest jednym z największych producentów koki. Ma ona tu swoje głębokie korzenie, sięgające setek, a może i nawet tysięcy lat. Koka, a w zasadzie krasnodrzew pospolity, rośnie w tutejszych górach. Liście krzewu wyglądem przypominającą liść laurowy. Uprawa się ją niezwykle łatwo, rozmnaża bezproblemowo, gdyż nie wymaga ona żadnych szczególnych warunków do rozwoju.

Liście koki można dostać bez problemu na peruwiańskim targu, a herbatę niemal w każdym sklepie, czy lokalu restauracyjnym.

Zgodne  z prawem nie można wywozić koki poza granice kraju m.in. do Polski, nawet najmniejszego listka, ale … 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *