„Mały chłopiec” a tak wielkie szkody poczynił …

6 maja 2016 (piątek)
Hiroszima
Niemal każdy kraj posiada w swojej współczesnej historii zapisy tragicznych wydarzeń. Jednym z japońskich symboli jest Hiroszima kojarzona z wybuchem w dniu 6 sierpnia 1945 roku bomby atomowej o nazwie „Little boy” zarzuconej przez amerykańskie siły powietrze. Pierwszej bomby tego typu użytej w boju, jednej z dwóch bomb atomowych, które spadły na Japonię. Bomby, która zmiotła z powierzchni ziemi wszystko w promieniu 2 km od epicentrum wybuchu topiąc szkło, a także stal, czy żelazo. Bomby, która zabiła bezpośrednio lub pośrednio kilkadziesiąt tysięcy ludzkich istnień a kolejne dziesiątki poważnie zraniła. Ogrom ciernia, jakiego doznali Ci ludzie przypominał prawdziwe piekło. Piekło, udokumentowane we wspomnieniach tych, którzy przetrwali oraz na zdjęciach samych atakujących, którzy przybili na okupowane przez siebie tereny dopiero po jakimś czasie od katastrofy. Ludzie znajdujący się bezpośrednio w epicentrum wybuchu zniknęli z powierzchni niemalże bez śladu pozostawiając po sobie jedynie cień własnej sylwetki na kamiennych fragmentach budynków, cień po wielkim błysku, który wypaliła bomba. Ci, którzy mieli więcej, a może mniej szczęścia, zostali bardzo mocno poparzeni w wyniku niesamowicie wysokich temperatur, jakie ogarnęły miasto wskutek wybuchu oraz ogromnego ognia, który zajął zgliszcza na sześć godzin. Ludzie niczym duchy wiedli przed sobą poparzone ręce, z których zwisały kawałki skóry. Kanałami rzeki płynęły ciała tych, którzy nie przetrwali. Znacząca część osób, które przeżyły sam wybuch, zginęło ostatecznie wskutek poparzeń lub choroby popromiennej nawet kilkadziesiąt lat po samej tragedii. Promieniowanie bowiem niszczy DNA i chromosomy. Katarakta, rak, zniekształcenia płodów czy dzieci urodzonych przez rodziców narażonych na promieniowanie to tylko niektóre ze skutków, jakie do dziś można zaobserwować u ofiar bomby, jaka wybuchła w Hiroszimie. Ogromna tragedia, który powinna dać ludzkości lekcję podobną jak holocust. Właśnie, powinna…. Jednak liczby zdają się przeczyć temu marzeniu bowiem tylko USA i Rosja posiadają po ponad siedem tysięcy głowic nuklearnych. Oby nigdy nie użytych…

Informacje praktyczne:

  • W Hiroszimie miejscem pamięci katastrofy i jej ofiar jest Park Pokoju, w którym znajdują się nie tylko pomniki upamiętniające zabitych, ale także Muzeum Pokoju czy ruiny jedynego budynku, który ocalał po katastrofie, a który znajdował się dokładnie nad epicentrum wybuchu (bomba bowiem planowo wybuchła w powietrzu, w konsekwencji wyrządzając większe szkody niż w przypadku wybuchu przy zderzeniu z ziemią).
  • Bilet wstępu do wartego odwiedzenia Muzeum Pokoju kosztuje 200 jenów. Chętni mogą skorzystać także z audioguide za dodatkowe 300 jenów. Eksponaty w muzeum są dość dobrze opisane, a informacje prezentowane w audioguide nie zawierają dużo więcej treści.
  • Poruszanie się po mieście jest bardzo komfortowe. Główne atrakcje miasta dostępne są pieszo. Popularnym środkiem lokomocji jest tu także rower, który można wypożyczyć przy wielu hotelach/hostelach.
  • Posiadacze JR Pass mogą bezpłatnie korzystać z przejazdów czerwonego autobusu turystycznego „Sightseeing bus”, którego przystanki znajdują się tuż pod największymi atrakcjami miasta, jeden z nich także przy dworcu kolejowym. Autobus turystyczny porusza się po dwóch trasach. Oczywiście z autobusu, jednak już odpłatnie, mogą korzystać inni podróżnicy.
  • Do innych, ciekawych atrakcji miasta należą: Ogród Sukkei-en (260 jenów) oraz odrestaurowny po 2 wojnie światowej zamek z dość ciekawą ekspozycją w środku (360 jenów). Entuzjaści sztuki mogą odwiedzić dwa muzea poświęcone tej tematyce.
  • W Hiroszimie znajduje się także coś dla entuzjastów motoryzacji – Muzeum Mazdy, która pochodzi właśnie stąd i ma tu największą fabrykę. Niewieli fragment linii produkcyjnej oraz samo muzeum można zwiedzać bezpłatnie, ale wymagana jest wcześniejsza rezerwacja na stronie Mazdy (kilkudniowe wyprzedzenie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *