Matrix w Delfach

31 październik 2015 (sobota)

Delfy (Grecja)

„Znów pod górkę? Że też tym Grekom chciało się budować wszystko na wzniesieniach” – narzekam, bo prościej na kogoś niż na brak własnej kondycji. Po akropolskich doznaniach w Atenach, Delfy architektonicznie zdają się nie robić większego wrażenia. Ale w Delfach chodzi nie o to, co dla oczu, ale co dla duszy. Choć może i dla oczu także, ale w zupełnie innym znaczeniu.

Delfy bowiem niczym holiwoodzki Matrix kryją w sobie tajemnicę Wyroczni. Bowiem to właśnie tutaj urzędowały piękne kobiety – wieszczki, nazywane Pytią (stąd „dla oka” -patrz wyżej), których rolą było przekazywanie słów wyroczni przepowiadającej przyszłość. Dlaczego właśnie w Delfach? Zgodnie z mitologią grecką, to właśnie tu był środek świata.

Po wypiciu wody ze świętego źrodła, wieszczka wdychała odurzające wyziewy i udzielała odpowiedzi, którą kapłani ubierali w formę poetycką. Jeszcze w XX archeolodzy byli przekonani, że odurzenie wieszczek było wynikiem działania różnego typu używek, wątpiąc w transy wywoływane gazami wydobywające się ze szczeliny w ziemi, o których rozpisywano się w starożytności. Dopiero niedawno badania wskazały, że główna świątynia stoi dokładnie na przecięciu dwóch uskoków geologicznych. W okolicznych skałach powszechny jest minerał zwany trawertynem, wydzielający etylen, który wdychany może wprowadzać człowieka w szczególny stan. Zdaniem geologów, ten wypływ etylenu został zahamowany jako skutek wielkiego trzęsienia ziemi 373 p.n.e.

Przepowiednie Pytii były zawsze dwuznaczne, by nikt nie mógł podważyć jej autorytetu. Początkowo wybierano jedną wieszczkę spośród dziewcząt wywodzących się z arystokratycznych rodzin. Pyta musiała także  być odpowiednio wykształcona. Żaden z zainteresowanych nigdy jej nie widział, a pytania kierowano do niej za pośrednictwem kapłanów. Z pytaniami o przyszłość, do samych wieszczek, mogli zwracać się wyłącznie mężczyźni po dokonaniu szeregu obrzędów oczyszczających i po złożeniu określonych ofiar.

Sława wyroczni delfickiej była tak wielka, że jej przepowiednie miały znaczące oddziaływanie na religię, politykę i prawa starożytnej Grecji. Co więcej, jej wpływy sięgały dużo dalej. Zwracano się tu o radę z Egiptu i z państw Azji Mniejszej. Władcy przynosili bogate dary, aby poznać losy własne oraz podległych im narodów.

Informacje praktyczne:

  • Delfy oddalone są od centrum Aten o ok. 180 km.
  • Do Delf można dotrzeć autobusem oraz pociągiem.
  • Wejściówka do zwiedzania kompleksu w Delfach to wydatek rzędu 6 euro oraz dodatkowych 3 euro, jeśli chce się zwiedzić także pobliskie muzeum.
  • Po drodze z Aten do Delf warto zatrzymać się w miejscowości Arachova. Jest to małe, górskie, niezwykle urokliwe miasteczko, oddalone od Delf o ok. 10 km.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *