Co pozostało z antycznych Aten?

30 październik 2015 (piątek)

Ateny (Grecja)

Dzień powoli zamyka oczy nad Akropolem. Opleciony gąszczem metalowych rusztowań, zniszczony pożarem, ręką człowieka oraz bomb Partenon przypomina staruszka z balkonem. Już nie w tej formie, co w przeszłości, ale nadal zachwyca rozmachem, symetrią i niezwykłymi rzeźbami, które można oglądać już tylko w akropolskim muzeum.

Świetność antycznej Grecji to także Agora leżąca u stóp ateńskiego wzgórza i stadion sportowy Panathinaiko – jedyny marmurowy na świecie. Jedyny, w którym faktycznie czuć ducha igrzysk olimpijskich.

Mityczna Atena, patronka miasta, z pewnością była dumna z architektonicznej spuścizny swoich ateńskich poddanych. Kilkaset lat temu budowle te musiały urzekać jeszcze bardziej niż robią to teraz. Naprawdę, trudno jej się dziwić. Ale czy byłaby równie usatysfakcjonowana patrząc na Ateny teraz? Uliczki Monstriraki wypełniają klimatyczne stragany z antykami zdominowane przez stoiska z chińską odzieżą oraz pamiątkami dla turystów. Drzewa wydają się być na siłę wciśnięte w chodnik, a gdzie okiem niesięgnąć widać zieleń iglaków nagromadzonych u stóp Akropolu. Wokół wzgórza wylewają się greckie tawerny, do odwiedzenia których namawiają ich pracownicy. Starożytne zabytki miasta topią się w niezawsze wystarczająco zadbanych czy ukończonych budynkach z elewacjami pełnymi mało atrakcyjnego graffiti. Pomimo dość dużych tłumów, leżących gdzieniegdzie żebraków czy ulicznych grajków jest dość cicho i przede wszystkim spokojnie. Wygrzewające się na słońcu psy oraz leniwie krążące koty zdają się nie interesować niczym…

Informacje praktyczne:

  • Wszystkie przyloty do Aten odbywają się na lotnisko im. Elefteriosa Venizelosa
  • Do centrum Aten z lotniska można dojechać metrem (w jedną stronę: 8 euro; 40 min), pociągiem, autobusem no i oczywiście taksówką. Metro i pociągi kursują wyłącznie do północy.
  • Aby zobaczyć Akropol należy zakupić bilet, który uprawnia do zwiedzenia także Teatru Dionizosa, Agorę, świątynię Zeusa Olimpijskiego oraz cmentarz Kerameikos. Bilet jest ważny cztery dni i kosztuje 12 euro. Ceny wejściówek do innych atrakcji Aten: muzeum Akropolu – 5 euro, Muzeum archeologiczne – 7 euro; Stadion Panathinaiko – 5 euro.
  • Wszystkie kluczowe atrakcje Aten są w zasięgu ręki i można je spokojnie zwiedzić pieszo. Tym mniej aktywnym polecam metro lub autobusy turystyczne. Miasto można także zwiedzać jedną z trzech linii autobusów turystycznych, które pozwalają na wsiadanie i przesiadanie się na 2 trasach (po Atenach i do portu w Pireusie) w przypisanym na bilecie czasie. Cena biletu 2 dniowego (w tym druga dobra gratis) na obie trasy to wydatek rzędu ok. 20 euro, trasa wyłącznie po Atenach ok. 16 euro. Ceny między liniami różnią się o ok. 2 euro i zależą od sezonu. Autobusy na przystankach zatrzymują się co 30 min.
  • Przykładowe ceny w Atenach: kawa latte w kawiarni 2 -3 euro, piwo w lokalu 3 euro (0,3-0,5 l), Souvlaki  w pita (grecki kebab) 2,20  euro, sałatka grecka w lokalu 5-6 euro.
« 1 z 2 »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *