Jak podróżować japońską koleją?

28 czerwiec 2016 (wtorek)

Podróżowanie japońską koleją należy do niezwykle komfortowych, wygodnych i szybkich sposób przemieszczania się po tym kraju. Jednak wcale nie najtańszym. Jeśli plan wyjazdu zakłada wiele podróży, warto zaopatrzyć się w JR Pass, specjalny bilet czasowy na nielimitowaną liczbę połączeń kolejowych po kraju. Więcej o JR Pass znajdziecie w poście JR Pass.

Japońska kolej jest także bardzo punktualna i niezwykle dobrze zorganizowana. Powinna stanowić przysłowiowy wzorzec metra dla innych krajów, w tym naszego. Wszystko jest świetnie oznaczone w języku angielskim (i japońskim oczywiście), nie sposób się tu zgubić, a nawet jeśli czegoś nie wiesz, niemal każdy z pracowników kolei, których jest tu pełno, udzieli ci rzetelnej informacji w języku angielskim. Cennym wynalazkiem są także infomaty dostępne na największych stacjach np. w Tokio, które po wpisaniu pożądanego miejsca wyjazdu i dojazdu, wyświetlą cenę biletu, godzinę najbliższego pociągu, linię, a nawet numer peronu, z którego pociąg odjeżdża. Co więcej, informację tą można sobie wydrukować.

Pociągi zasadniczo kursują bardzo często.

W dużych miastach stacje kolejowe usytuowane są zaraz obok stacji metra, można więc swobodnie podziemiami przemieszczać się między jednym, a drugim środkiem transportu.

W Japonii kursują różne typy pociągów, ale zasadniczo można je podzielić na super szybkie ekspresy tzw. shinkanseny oraz pociągi lokalne.

Gdzie kupić bilet?

JP Pass można nabyć przez Internet. Jeśli nie masz JR Pass, bilety na pociągi można kupić w normalnych punktach sprzedaży na stacji lub w automatach znajdujących się na dworcu. Nawet jeśli z jakiegoś powodu zmieniłeś /łaś trasę i powinieneś zapłacić za przejazd więcej, przy wyjściu z bramki znajdują się automaty, przy których możesz dokonać dopłaty do biletu.  Posiadacze JR Pass podróżujący koleją JR (w Japonii funkcjonują także inne linie) nie muszą oczywiście kupować biletu, jednak jeśli pociąg, którym się poruszają objęty jest rezerwacją miejsc, warto zapatrzyć się w miejscówkę, aby miec pewne miejsce siedzące (ale nie jest to wymagane). Pociągami tego typu są zazwyczaj shinkanseny (w sumie to nie spotkałam innych). Miejscówkę dla posiadaczy JR Pass można nabyć w punktach sprzedaży na stacjach. We wszystkich skinkasenach, którymi przyszło nam jeździć, zawsze znajdowało się kilka wagonów (zazwyczaj z przodu składu), które nie wymagają rezerwacji. Teoretycznie więc, miejsce nie jest gwarantowane, ale nam nie zdarzyło się jechać pociągiem, w którym było pełne obłożenie i nie znalzały się dwa wolne miejsca. Zmiana rezerwacji także jest możliwa, w tym celu należy udac się ponowanie do kas.

Jeśli pociąg objęty jest rezerwacją miejsc, na miejscówce wyglądającej jak bilet znajduje się m.in. informacja o wagonie i numerze miejsca.

Jak dostać się do pociągu?

Aby dostać się na peron należy przejść przez bramki, do której wkłada się swój bilet (czynność należy powtórzyc opuszczając peron). Posiadacze JR Pass przechodzą przez specjalną bramkę, obok okienka pracownika kolei pokazując swój JR Pass.

Perony skinkansenów wydzielone są od reszty linii lokalnych.

Jeśli podróż będzie się odbywać pociągiem objętym rezerwacją miejsc należy udać się na właściwą część peronu, przy której zatrzymuje się wagon z wykupioną miejscówką. Jak znaleźć to miejsce? Na platformach peronów narysowane są numery kolejnych wagonów, przy których zatrzymują się dane wagony pociągu. W zależności od stacji numery mogą też być wyświetlone lub oznaczone na wiszących znakach. Tak więc należy patrzeć pod nogi i do góry. Dzięki temu od razu wiadomo, gdzie dokładnie stanąć, aby wsiąść do konkretnego wagonu i znaleźć swoją miejscówkę. Zdarza się, że w jednym miejscu numerów jest kilka w dodatku różnego typu kolorów. Kolory odnoszą się do konkretnych pociągów. Nie wszystkie pociągi są tak samo duże stąd np. 5 wagon pociągu X może zatrzymać się w tym samym miejscu co wagon 6 pociągu Y. Najczęściej informacja odnośnie tego, jak liczny w wagony jest pociąg, znajduje się na elektronicznym wyświetlaczu, czasem na tablicy lub w innym miejscu – tu nie ma reguły. Aby mieć pewność, gdzie zatrzyma się twój pociąg warto zapytać pracowników kolei, których znaleźć można także na peronach. Kiedy już wiesz gdzie stanąć, należy ustawić się w kolejce w wyznaczonym miejscu i czekać grzecznie na przyjazd swojego pociągu. Japończycy w kwestii grzecznego stania w kolejce są mistrzami. Potrafią stać  w kilkusetmetrowych kolejkach (na szczęście na kolei nie spotkaliśmy takich). Pociągi podjeżdżają tak szybko, że w kolejne stanąć warto dopiero na kilka minut przed przyjazdem własnego pociągu. Ale co ważne, stanąc trzeba przed przyjazdem, gdyż pociągi sa bardzo punktulane i na spóźnialskich nie czekają. Poza tym, bieganie po peronie w pogodni za pociągiem nie jest najlpiej widziane przez Japończyków.

Ciekawostki i inne przydatne informacje

Jadąc shinkasenem siedzenia zawsze odwrócone są w stronę zgodną z tą, w którą zmierza pociąg. Dzieje się tak dlatego, że siedzenia są ruchome i przed zmianą kierunku jazdy pociągu odwracane są przez pracowników kolei.

W wyszukiwaniu połączeń kolejowych przydatna jest aplikacja na smartfony o nazwie Hyperdia.

W pociągach nie jest dostępne bezpłatne wifi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *