Kobiety rządzą

1 lipiec 2011 (piątek)

Lijiang (Chiny)

Muzyka, słychać muzykę! Flety, piszczałki, lutnie i cytry…

Podążamy uliczkami Lijiang za relaksującymi dźwiękami wprost na centralny plac miasta, gdzie grupa kilkunastu dojrzałych kobiet, ubranych niemal identycznie, trzyma się w objęciach tańcząc w jednym rzędzie w rytm muzyki dobiegającej z magnetofonu. Kobiety z szerokim uśmiechem, pełne życzliwości zapraszają do tańca turystów pokazując im prosty układ taneczny.

Te kobiety to reprezentantki jednej z 55 mniejszości narodowych/etnicznych Chin o nazwie Naxi. Antropologowie wskazują, iż korzenie Naxi są ściśle związane z tybetańskimi ludami koczowniczymi, które przybyły w przeszłości na terany dzisiejszego Syczuanu i Yunnanu obierając sobie za duchową stolicę właśnie Lijiang.

Po czym poznać Naxi ? Najłatwiej po ubraniu. Na tradycyjny strój kobiety składają się spodnie, bluzka, fartuch i czapka łącznie w trzech kolorach: niebieskim, białym i bordowym. Noszone na plecach chusty oznaczają noc (niebieski pas) oddzieloną od dnia (biały pas) konstelacją gwiazd (kółka).

Co najciekawsze, Naxi tworzą społeczeństwo, w którym rządzą kobiety. Rodziny tworzone są wokół matki, z którą jej dzieci mieszkają, żywią się i po prostu żyją. Najstarsza kobieta w rodzie ma najwyższą pozycję, dziedziczenie zaś odbywa się w linii żeńskiej. To płeć żeńska utrzymuje rodzinę, prowadzi interesy (zajmując się rzemiosłem, tkactwem i sprzedażą własnych wyrobów) i wykonuje codzienne czynności. Mężczyźni zaś odpoczywają, pielęgnują ogród i zajmują się muzyką.

Jedną z najbardziej charakterystycznych i tradycyjnych podgrup Naxi, którą uznaje się często nawet za odrębną, jest Masuo. Jej reprezentanci praktykują tzw. małżeństwa przechodnie. Polegają one w dużym skrócie na tworzeniu swobodnych, tymczasowych i poligamicznych związków. Wyboru partnera dokonuje kobieta, ale relacje zakończyć może każda ze stron.

Naxi aktualnie jako jedyna grupa na świecie posługuje się pismem hieroglificznym.

Poza Naxi, w Lijiang spotkać można także przedstawicieli ludów Bai, Lisu, Pumi, Yi, Masha, Hualili, Miao czy Tybetańczyków. Połowa mieszkańców miasta to ludność pochodząca z mniejszości etnicznych, których jest tu ponad 20. Kultywowanie tradycji i jej demonstrowanie na co dzień (m.in. poprzez architekturę, język, taniec, rzemiosło, czy chociażby codzienne stroje) jest niezwykle charakterystyczne dla miasta stając się jego symbolem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *