Największa torii na świecie

7 maja (sobota)

Hiroszima
„Ocha jaka ładna sarenka, o kolejna.” Pieszczą mój wzrok znajdujące się tu zwierzaki, które z bezczelną wręcz śmiałością dobierają się do każdego przechodnia w poszukiwaniu łakomych kąsków. Wyspa Miyajima, po której ów sarenki tak beztrosko chadzają, w przeszłości nie była wyspą dla zwykłych śmiertelników. Postawienie stopy na jej powierzchni było dla nich zabronione, a jedyną drogę, jaką mogli się tu dostać stanowiła ta wodna przez słynną, często umieszczaną na japońskich pocztówkach szesnastometrową tori, największą taką na ziemi.
Czym jest torii? Bramą, która zgodnie z wierzeniami rozdziela świat ziemski, życie doczesne kończące się śmiercią od świata nieskończonego. To właśnie tori jest typowym symbolem japońskiej architektury, a tworzą ją drewniana konstrukcja składająca się u podstawy z dwóch słupów połączonych na górze dwoma poprzedzanymi belkami.
Stąpając po drewnianych deskach świątyni Itsukusushima-jinja z 6 wieku, z torii w tle, czuć magię i spokój tego miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Informacje praktyczne:

  • Wejściówka do zwiedzania świątyni wynosi 300 jenów. Samą tori można obejrzeć bezpłatnie.
  • Aby dotrzeć do Miyajimy z Hiroszimy, należy złapać lokalny pociąg (ok. 30 minut) linii JR San-yo i wysiąść na przystanku Miyajima-guchi. Następnie należy przesiąść się na prom (ok. 15 minut) oddalony od wyjścia z dworca w linii prostej o jakieś 5 minut drogi. Oczywiście trasa jest bardzo dobrze oznaczona.
  • Dla posiadaczy JR Pass dojazd promem na wyspę jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *