Rok Węża

11 luty 2013 (niedziela)

Hanoi (Wietnam)

Termin podróży i plan wyjazdu był zdeterminowany jednym wydarzeniem: słynnym świętem Tet, będącym wietnamskim odpowiednikiem chińskiego Nowego Roku. Czas odrodzenia i odnowy, a także czas nadejścia wiosny. Święto Tet jest najważniejszym świętem dla każdego Wietnamczyka, bardzo rodzinnym, przypominającym nasze Boże Narodzenie.

Przygotowania do święta Tet trwają w Wietnamie wiele dni wcześniej. Tradycyjnie przeprowadza się wcześniej generalne porządki, aby pozbyć się ubiegłorocznych niepowodzeń. Należy także wybaczyć winy innym i samemu prosić o przebaczenie. Dla duchów zapala się kadzidła i przygotowuje ucztę m.in z owoców. Domy ozdabia się gałęziami drzewkami kumkwatu, a ulice kwiatami. Trwające przez 3 dni święto to czas rodzinnego biesiadowania, z okazji którego przygotowuje specjalne ciasto ryżowe nadziewane mięsem i przyprawami – Banh tet i Banh Chung – rodzaj dużego pieroga. Ma ono kształt kwadratu – taki, jak według wyobrażeń Chińczyków miała ziemia – a jego tradycja sięga podobno 4000 lat. Wieczorem w wigilię Tet odbywają się tańce smoka, muzyka śpiew. O zmierzchu rozpala się ogniska w parkach, ogrodach i na ulicach. Przy nich gromadzą się rodziny, podczas gdy radosne pochody i imprezy trwają przez całą noc. Rodziny składają sobie życzenia, dzieci otrzymują przy tym pieniądze „na szczęście”.

Święto Tet rozpoczyna się w tym roku 10 lutego. Aby poczuć ten klimat planowałam podróż tak, aby być w tym dniu właśnie w Hanoi. No i jesteśmy.

O dniu święta przypominają nam odgłosy sztucznych ogni, które docierają do nas…. leżących już dawno w łóżkach. Przegapiliśmy!!!!!! :(:(

Jak się później okazuje, Święto Tet staje się naszą zmorą na kolejnych koło 10 dni. Wietnamczycy bowiem świętują Tet niemal przez cały ten okres. Większość sklepów jest pozamykana, komunikacja kursuje dużo rzadziej niż zwykle, co jest dla nas dużym utrudnieniem w dalszej podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *