Trzystumetrowa szczęka pumy w Sacsayhuaman

11 maj 2014 (poniedziałek) 

Cuzco (Peru)

Kamienie mierzące nawet 5 metrów wysokości i ważące niekiedy 350 ton przytargali na wzgórze Inkowie, aby wybudować swoją fortecę. Starannie dobrane głazy, ułożone niczym puzzle układanki, bez żadnego spoiwa pasują do siebie tak idealnie, że nawet ostrze noża nie mieści się pomiędzy nimi. Kamienie tworzą trzy ogromne, 300-metrowe, zygzakowate tarasy, które przypominać mają zęby pumy, świętego zwierzęcia Inków, a cały Sacsayhuam głowę bestii z tułowiem uformowanym przez domy w Cuzco.

W fortecy, która miała także znaczenie religijne, mogło przebywać kiedyś nawet 25.000 żołnierzy. W historii Peru, Sacsayhuam zapisał się jako miejsce dzielnie broniących się Inków przed Hiszpanami, którzy ostatecznie odnieśli tu krwawe zwycięstwo. Po bitwie liczne kondory zleciały się nad fortecą, aby żywić się szczątkami leżących tu ciał.

Dziś z fortecy zostało zaledwie 20% jej pierwotnej konstrukcji. Po wygranej walce Hiszpanie wykorzystali pochodzące stąd kamienie do konstruowania własnych budowli. Ach! O ile większe wrażenie robiłby Sacsayhuaman, gdy nie ten Pizzarro…

Jak zwiedzić Sacsayhuaman?

  • Sacsayhuaman znajduje się na bliskich obrzeżach Cuzco, można więc do niego dotrzeć pieszo (30-50 min z głównego placu miasta), taksówką lub też w ramach zorganizowanej 0,5 dniowej wycieczki objazdowej po Cuzco (city tour).
  • Pokonanie trasy pieszo wymaga wcześniejszej aklimatyzacji, bowiem forteca znajduje się na wzniesieniu.
  • Aby zobaczyć fortecę wymagany jest tzw. boletos turisticos, bilet turystyczny, który pozwala na zwiedzanie różnych atrakcji zlokalizowanych w Cuzco i okolicach (m.in. Sacsayhuam, Pisac, Moray, Qllantaytambo, Chinchiero). Bilety sprzedawane są w dwóch opcjach: jednodniowy – 70 soli, dziesięciodniowy – 130 soli. Bilet można kupić przy wejściu do każdego miejsca objętego biletem.
  • Z fortecy roztacza się piękny widok na Cuzco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *