Wielki Budda, który niemal zrujnował Japonię

24 czerwca 2016 (czwartek)

Niemal 15 metrów wysokości i 500 ton wagi. W tym wypadku rozmiar miał znaczenie, gdyż Wielki Budda z Todai-ji miał za cel skonsolidować kraj i stanowić duchowe natchnienie, a do realizacji tak ambitnych celów potrzebne są nadzwyczaj środki, także finansowe. Bowiem budowa świątyni Daibutsu, w której znajduje się posąg o tych właśnie wymiarach, niemal doprowadzała Japonię do bankructwa.  Z Wielkim Buddą w chińskim Dafo mogliby sobie przybić przysłowiową piątkę. Legendy głoszą, że do budowy samej świątyni zaangażowano około 2 milionów robotników, jednak archeologom nie udało się potwierdzić tych plotek.

Wielki Budda z Todai-ji stanowi jeden z największych posągów buddy z brązu i znajduje się w jednej z największych drewnianych świątyń, jakie wybudowano na tej zmieni. Budowę kompleksu ukończono (uwaga) w 798 roku!

W samej świątyni, w jednym z filarów podtrzymujących sklepienie, tuż przy podłodze, wydrążono około 50-cio centymetrową dziurę. Zgodnie z wierzeniami, ten kto się przez nią cały przeciśnie, dozna objawienia. Dziura nie jest duża i trzeba się porządnie postarać, aby udało się tego dokonać. Jednak objawienie zarezerwowane jest bardziej dla wyspiarzy, bowiem przeciśniecie sie przez szczelinę jest osiąglane raczej dla niedużego Japończyka i to przy założeniu, że wyciągnie do przodu barki oraz ręce 🙂 .

Informacje praktyczne:

  • Posąg Wielkiego Buddy w Świątyni Daibutsu znajduje się w Narze.
  • Wejście do świątyni jest odpłatne- 500 jenów.
  • W Narze znajduje się wiele innych świątyń, można więc rozszerzyć zwiedzanie o kolejne atrakcje.
  • Najlepsza opcją dojazdu do Nary jest pociąg z Kyoto lub z Osaki. Posiadacze JR Pass mogą dojechać z Kyoto za darmo linią JR Kansai.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *