Pięć schodów do raju

24 września 2013 (wtorek)

La Spezia (Włochy)

Cinque Terre to pięć (cinque = pięć) malowniczych miasteczek położonych na skalistym wybrzeżu Morza Tyrreńskiego. Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore nie łączy żadna droga, a jedynie około dziesięciokilometrowy szlak górski, co jakiś czas podmywany przez słone wody morza. Jego niszczycielska siła wielokrotnie zmuszała mieszkańców do odbudowy domów, które ciągle wymagają remontu po ostatniej powodzi z 2011 roku. Ludzie wiodą tu spokojny żywot utrzymując się z tego, co przyniesie tutejsze morze i ziemia, włączając lokalne winorośla.

W Cinque Terre każdy znajdzie coś dla siebie, bo miejsce łączy entuzjastów górskich szlaków, morskich kąpieli, smakoszy kuchni, fanów krajobrazu i architektury. Miasteczka są niezwykle urokliwe i kameralne. Czas płynie tu zdecydowanie wolniej i nawet mój wewnętrzny głos parcia żywo do przodu nagle ucicha.

Siedzę na skale patrząc na zachód słońca nad Manarolą. Promienie delikatnie rozgrzewają skórę twarzy, a usta kosztują tutejszego wina i świeżych owoców morza. Nigdy nie byłam ich entuzjastką, ale tu wszystko smakuje lepiej i pachnie intensywniej. Żegnaj Manarola, żegnaj Cinque Terre. Jeszcze do was wrócę, choć najchętniej zostałabym na zawsze…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *