Yakushima – najbardziej mokra część Japonii


10 maja 2016 (wtorek)
Anbo, Yakushima

Pada deszcz. Kropi niemal nieprzerwanie od dwóch dni. Przemoczeni i zniechęceni do dalszej wędrówki szlakami górskimi chcemy jak najszybciej znaleźć się w suchym pokoju. Nawet nie ciepłym, gdyż na wyspie temperatura sięga około 25 stopni Celsjusza. Byle nie mokrym…
Yakushima jest jednym z najbardziej wilgotnych części Japonii, gdyż serce tej niedużej wyspy porasta niesamowicie gęsty, przepiękny, pierwotny las. Magiczny, wilgotny, niepowtarzalny. To właśnie tu rosną sławne yakusugi – drzewa cedrowe liczące tysiące lat. Są niezwykle potężne, dostojne, a w deszczu wyglądają tak smutnie… To m.in. właśnie one są powodem, dla którego znajdująca się tu natura zadecydowała o wpisaniu wyspy na listę światowego dziedzictwa. I słusznie 🙂
Informacje praktyczne:

  • Na wyspie znajduje się wiele atrakcji. Wędrówki górskie, cedry, wodospady. Jedne z najsłynniejszych atrakcji są Yakusugi Land oraz Shiratani Unsukyo (fragmenty parku krajobrazowego z pięknymi starymi drzewami cedrowymi). Każdy z parków posiada po kilka tras, dłuższe wymagają lepszej kondycji i podstawowego sprzętu trekkingowego tj. buty czy ubrania, w tym przeciwdeszczowe. Za wejście do parku płaci się 300 jenów (każda z www. dwóch atrakcji). Yakusugi Land zawiera 4 trasy: 30, 50, 80 i 150 minutowa. Z kolei Shiratani Unsukyo 3: 1,3 i 4 godzinną. Obie warte obejrzenia.
  • Na wyspę można przylecieć samolotem lub dopłynąć promem z Kagoshimy. Najtańszą opcją jest tradycyjny prom, który płynie na wyspę 4 godziny (bilet w jedną stronę 4.900 jenów, bilet w obie strony 8.900 jenów) lub tzw. szybkimi łódkami, które płyną o połowę krócej, ale cena jest jakieś dwukrotnie wyższa (bilet w obie strony 16.100 jenów). Tradycyjny prom kursuje na Yakushime raz dziennie, wypływając o 8.30 z portu w Kagoshimie. Z kolei opuszcza tą wyspę także raz dziennie o 13.30. Szybkie łódki kursują częściej (6 kursów) i w innych godzinach (z Kagoshimy wypływają o: 7:30, 7:45, 10:20, 12:00,13.20, 16:00, z kolei z Yakushimy o 7:00, 10:00, 10:45; 13:30; 16:00; 17:00)
  • Już na promie można zaopatrzyć się w bezpłatne ulotni informacyjne czy rozkład jazy autobusów. Warto jednak odwiedzić informację turystyczną.
  • Najlepszym środkiem transportu po wyspie jest samochód, którego wypożyczenie to wydatek około 5.000 jenów za dzień plus paliwo. Przy czym warto pamiętać, że w Japonii ruch jest lewostronny i wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy (nie wiem tylko, na ile te wydawane w Polsce są tu honorowane).
  • Inną opcją, bardziej ekonomiczną są lokalne autobusy, które jeżdżą dookoła wyspy, zapuszczając się czasem w jej głąb do większych atrakcji turystycznych. Autobusy niestety kursują średnio co godzinę, w ciągu dnia są jedynie dwa dojazdy do Yakusugi Land oraz cztery do Shiratani Unsuikyo. Dlatego decydując się zwiedzenie choćby tych atrakcji warto dobrze zaplanować zwiedzanie i powrót (bowiem często to właśnie autobusy determinowały długoś trasy, jaką wybieraliśmy parku). Cena jednorazowego przejazdu (bilet kupuje się u kierownicy, płacąc przy wysiadaniu) zależy od długości odcinka, ale zasadniczo bardziej opłaca się zakup biletu okresowego (zakup w biurze turstycznym). Linii autobusowych jest 2-3, z mojej wiedzy wynika, iż najczęściej kursującą jest Yahshima Kotsu. Autobusy zatrzymują się m.in przy porcie oraz lotnisku. Cena biletów okresowych ww. linii to 2.000 jenów za 1 dzień (nie dobę!), 3.000 jenów za bilet 2 lub 3 dni (to nie pomyłka) i 4.000 jenów za bilet 4 dniowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *